Partnerská síť pro spolupráci vysokých škol, výzkumných ústavů a průmyslu pro rozvoj mikroelektroniky a nanotechnologií

DCSBD (Diffuse Coplanar Surface Barrier Discharge) je typ bariérového výboje pracujícího za atmosférického tlaku na vzduchu, případně je možné přidat jiný pracovní plyn (např. dusík, kyslík, ...). Tento speciální typ dielektrického bariérového výboje byl vyvinut skupinou prof. Černáka na Ústavu fyzikální elektroniky, Přírodovědecké fakulty MU a na Univerzitě Komenského v Bratislavě.  Výboj funguje v rozsahu  15–40 kHz a výkon se pohybuje v rozmezí 50–600 W. Značnou výhodou je velká plocha výboje (8,5 x 20 cm), která je vhodná pro plošné aplikace. Tento plazmový zdroj nachází aplikace při opracování křemíku, dřeva, skla, kovů, fólií, netkaných textilií, živočišných vláken, polypropylenových vláken na zpevnění betonu a mnoha dalších materiálů.

Fotka zapáleného výboje

 

Proces působení plazmatu

V důsledku opracování materiálu v plazmatu dochází k jeho aktivaci a změně povrchových vlastností materiálu (adheze, smáčivost, apod.). Výboj je proto nejčastěji používán ke změně vlastností materiálu z hydrofobního na hydrofilní, a dále k čištění od organických nečistot. Ke změně vlastností materiálu stačí doba působení plazmatu v řádu několika sekund.  

 

Hlavní výhody

Cílem aplikace DCSBD výboje je omezit používání chemických látek v průmyslu nebo  některé chemické procesy úplně nahradit plazmatem. DCSBD výboj je šetrnější k životnímu prostředí, navíc odpadají výdaje s likvidací  nebezpečných chemikálií apod.  Tento výboj pracuje za atmosférického tlaku, není potřeba používat drahé vakuové zařízení. V neposlední řade je snadné začlenit zařízení do výrobních linek (in line aplikace).

 

m_2

 

Spolupráce s průmyslem

Na konkrétní aplikacích spolupracujeme s firmou Pegas a.s. vyrábějící netkané textilie a firmou Tonak a.s., která vyrábí plstěné klobouky. 

 

Článek ke stažení zde.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit